ISO9001:2015
 
 

LED mi yoksa HALOGEN mi?

LED mi yoksa HALOGEN mi?
Hangi mikroskobu seçmeli?
LED aydınlatmalı bir mikroskobu, halojen aydınlatmalı mikroskoba tercih etmek için en azından 3 neden:
1) Kalite - LED aydınlatma cam gibi berrak ve yüksek kalitede bir beyaz ışığı belirli bir Alana yansıtarak halojen lambaya kıyasla çok daha iyi bir aydınlatma sağlar. Halojen lambadan oluşan sarımsı renk tonunu düzeltme amaçlı, renk doğrulayıcı bir filtreye (mavi - gün ışığı) ihtiyaç duymaz. Halojen lamba kaynağıyla kıyaslandığında, bir LED aydınlatma kaynağında çok daha düşük bir renk sıcaklığı dalgalanması oluşur. LED lamba, halojen lambaya göre çok daha düşük sıcaklık üretir, bu da devre elemanlarının deformasyonunu halojen lambaya göre azaltır, elektronik devre ömrünü kat kat artırır.
2) Güvenilirlik ve Rahatlık: Halojen lamba, mor ötesi (UV) spektrumunda hafif dalgalar üretir. LED (light Emitting Diotes) kaynak ise UV-mor ötesi spektrumun dışında dalgalar üretir. Mor ötesi ışık kaynağına doğrudan bakmak gözlerde çok çabuk yorulma, rahatsızlık, çok uzun süreli kullanımda ise geçici ya da kalıcı hasar oluşturabilir. LED aydınlatma daha güvenli ve rahat kullanıcı ortamı sağlar ve sağlıklıdır.
3) Uzun Dönemli Ekonomik Getiri: LED aydınlatma gibi, yeşil enerji, sadece çevresel yararlar getirmez, aynı zamanda belirli dönemlerle ve sıklıkla ampul değiştirmeyi gerektirmez. 3 watt gücünde bir LED lamba yaklaşık olarak 60.000 saatlik bir kullanım ömrüne sahiptir. Oysa, örneğin X model'de kullanılan, 41watt gücünde bir halogen lamba tahminen 100 saatlik bir kullanım ömrüne sahiptir. Değiştirme maliyeti bu X ampülü için yaklaşık olarak 16.00 ABD’dır. Matemattiksel bir hesaplama yapılırsa aynı aydınlatma lümenini sağlayan bu iki ampülden bir LED’in yapacağı işlevi karşılamak için halojen ampule harcanması gereken rakamın yaklaşık olarak 9.600 ABD doları bedelinde halojen lambaya karşılık geldiği görülebilir.

https://terencemichaellabs.wordpress.com/ledvshalogenmicroscopes/
QR Code - Özgün makale için